Chatbotlar ile Dönüşüm Oranınızı Arttırın

Chatbot ya da Chatterbox diye adlandırılan bu teknoloji çok farklı sektörlerde ve alanlarda, farklı amaçlarla kullanılabilir. Daha basit ifade ile sanal asistan diyebiliriz. Gelecekte bir çok online müşteri hizmetlerinin bu teknolojileri kullanarak hizmet vereceğini düşünüyorum. Bu teknolojinin dikkatimi çekmesinin nedenlerinden bahsedecek olursam;

Şirketler Maliyetlerini Düşürebilir

İstatistiklere göre, şirket web sitelerinden yılda 2.8 milyon şikayet alınıyor. Ayrıca, e-posta, telefon ve canlı destek yolu ile sorunların çözüm maliyeti ise 12 milyon dolar.

Bu programlar sayesinde ortak bilgilendirme soruları hatta karmaşık sorulara da cevaplar verilebilir. Chatbot‘lar sayesinde şirketler maliyetlerini yakşalık % 30 oranında düşürebilirler.

Daha Hızlı Çözüm

Bu uygulamaların şirketlere diğer bir yararı da müşterilerine hızlı, dakik ve 7/24 hizmet sunmasıdır. Ayrıca dilerseniz bu yazılımları, site içi arama, Sık sorulan sorular (SSS) ya da wiki oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

E-ticaret Sitelerinde Sepet Dönüşüm Oranınızı Arttırabilir

E-ticaret müşterilerinin sepeti terk etmelerinin nedenlerinden biri de müşteri hizmetlerine ulaşma isteğidir. E-ticaret asistanı oluşturarak, sepet sayfasında ya da sitenin herhangi bir karar aşamasında kullanarak sorulara otomatik olarak cevap verebilirsiniz. Bu sayede sepet dönüşüm oranını hissedilir derecede arttırabilirsiniz.

Analitik Düşünce ile Müşteri Deneyimini Arttırabilirsiniz

Chatbot’ların şirketlerin çok işine yarayacak analitik düşünce yetenekleri de var. Elde ettiğiniz data sayesinde kullanıcılarınız için faydalı olabilecek durumları ortaya çıkararak müşteri deneyimini arttırabilirsiniz. Ayrıca bu verileri pazarlama aracı olarak kullanarak ürününüzü geliştirebilirsiniz.

Sohbet esnasında site ziyaretçilerinize ilgili içerikle ilgili akıllı satış ve promosyon önerilerinde de bulunabilirsiniz.

Eğlence Yönü

Özellikle en sona bıraktım 🙂 Ben arkadaşlarımla paylaştığım bir eğlence aracı olarak kullanıyorum. Bu teknoloji ile ilk deneyimimi Rebot.me ile yaşadım. Siz de robotunuzu oluşturabilir, daha akıllı hale getirerek bir eğlence aracına dönüştürebilirsiniz.

Robot Şenol’a sağ alttan erişebilirsiniz 🙂