Enerji Tasarrufu İçin Ufak İpuçları

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan küresel ısınmanın en büyük nedeni, doğal kaynakların gereksiz ve aşırı tüketimidir. Geleceğimiz için doğal kaynakları verimli ve doğru kullanarak enerji tasarrufu için bir adım atabiliriz. Hem kendimiz hem çocuklarımız için bu küçük adımlar, her şeyi değiştirebilir. Evinizde yapacağınız küçük değişimlerle sizin de bu sorunun çözümüne katkıda bulunmanız çok kolay.

Tasarruflu Ampuller
Enerji tasarrufu için tasarruflu ampuller kullanmak, enerjinin aşırı tüketimine engel olacaktır. Tozlu ampulleri birkaç dakikada temizleyerek aşırı enerji tüketimini önleyebilirsiniz. Işıklandırmayı kontrollü kullanmak, birden fazla ampul yerine yüksek güçte tek bir ampul kullanmak, odadan çıkarken ışığı söndürmek, güneş ışığından daha çok faydalanmak gibi adımlar, enerji tasarrufu için oldukça önemlidir. Pencere kenarına konulmuş sandalye, masa gibi güneşi engelleyen mobilyaların yerlerinin değiştirilmesiyle güneş ışığından faydalanılabilir. Işıklandırma yaparken aydınlatma unsurlarını duvarlara yakın yerlere konumlandırmak da, duvarların yansıtması sayesinde daha fazla aydınlık sağlanmasına katkıda bulunabilir.

Isı Yalıtımı
Evinize mantolama yaptırmak da enerji tasarrufu için oldukça önemlidir. Mantolama, etkili bir yalıtım sağlayarak, soğuk havalarda evinizi daha sıcak tutar; dışarıdaki soğuk havanın eve girmesini önler. Klima kullanımında ise aşırıya kaçmamanız, oldukça önemlidir. Isı yalıtımı sayesinde dışarıdaki soğuğun ev içindeki havayı serinletmesini önleyebileceğiniz gibi, sıcak havalarda da fazla ısınmayı engelleyebilirsiniz. Bu sayede enerji tüketimini kontrol altına alabilirsiniz.

Prizdeki Fişlere Son
Kullanılmadığı hâlde prize takılı olan fişleri çıkararak enerji tasarrufu için bir adım atabilirsiniz. Beklemede kalan cihazlar, hem faturanıza yansıyan tutarı artırmakta hem de kaynakların gereksiz kullanımı sorununa yol açmaktadır.

Beyaz Eşyaları Dikkatli Seçin
Beyaz eşyaların en az A+ enerji sınıfında olması, enerji tasarrufu için çok önemli bir husustur. Buzdolabı, enerji tüketiminde hatırı sayılır bir paya sahiptir. Beyaz eşyaların enerji tüketim sınıfları dışında kullanımlarına da dikkat edilmesi gerekir.

Örneğin, buzdolabı içine konulan gıdaların kapalı kaplarda ve ısı akışını engellemeyecek şekilde koyulması gerekmektedir. Sıcaklık ayarını yaparken soğutma bölüm 4 ile 5 derece; dondurucu bölüm sıcaklığı ise -20 ile -18 aralığında olmalıdır. Ayrıca, beyaz eşyalar ile duvar arasında boşluk kalacak şekilde yerleştirme planı yapılmalıdır. Buzdolabı ile fırın, bitişik şekilde yerleştirilmemelidir. Fırın kullanımında fırın kapağını açmadan pişirmeye özen gösterilmelidir.

Enerji tasarrufu için daha fazla ve detaylı bilgiye Enerjisa İnternet sitesinden ulaşabilir; gelecek nesillere daha iyi ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için neler yapabileceğinize dair fikirlere göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir